برترین تولیدکننده پارچ سفالی جاجیم کاری در دنیا

فهرست مطالب:

کشورمان ایران برترین قطب تولید کننده پارچ سفالی جاجیم کاری شده در دنیا بوده و با سالها تجربه و قدمت در این حوزه توانسته باکیفیت ترین و همچنین زیباترین نوع این پارچ ها را در اندازه های بزرگ، کوچک و متوسط به تولید رسانده و در کنار فروش گسترده داخلی آن را به امر صادرات و فروش جهانی نیز وارد کند.

برترین تولیدکننده پارچ سفالی جاجیم کاری در دنیا

چرا ایران قطب تولید پارچ سفالی جاجیمی است؟

چرا ایران قطب تولید پارچ سفالی جاجیمی است؟سفال هنر دستی است که با استفاده از این هنر می توانیم به تولید انواع ظروف بپردازیم و یکی از نمونه ظروف سفالی که استفاده از آن ها در زندگی امروزه بسیار رایج و پرمصرف است، پارچ سفالی می باشد.

در کنار هنر سفال، هنر باستانی دیگری به چشم می خورد که این هنر را با نام جاجیم می شناسیم و این هنر بیشتر در برای تزئین انواع ظرف با طرح سفال کاربرد دارد.

سوالی را در این قسمت مطرح می کنیم و این سوال به این شرح است که چرا ایران قطب تولید پارچ سفالی جاجیمی است؟

با رجوع به زمان های گذشته به این امر مهم پی می بریم که در آن زمان ها بیماری و امراض بسیار کم بودند و یکی از دلایل این امر، موضوع طبیعی بودن اقلام مصرفی از سوی افراد بود.

یکی از اقلام مصرفی طبیعی و سالم که به امر سلامت و تندرستی کمکی شایان می کرد را با نام ظروف سفالی می شناسیم و یکی از این ظروف، پارچ های سفالی جاجیمی می باشند.

ایران در عرصه تولید پارچ سفالی جاجیم سابقه ای قدیمی و باستانی دارد و این جنس از پارچ به عنوان قدیمی ترین پارچ ایرانی شناخته می شود، در آن زمان ها به دلیل نبود یخچال آب نوشیدنی مورد نیاز را در پارچ سفالی نگه داری می کردند و این امر زمینه خنک ماندن آب را پدید می آورد و این دلیل اساسی برای تولید مکرر و مداوم پارچ سفالی در زمان گذشته و حال است.

از دیگر دلایلی که زمینه تولید و استفاده از پارچ سفالی طرح جاجیم را فراهم می آورد می توانیم به این شکل یاد کنیم:

  • تولید پارچ جاجیم کاری سفالی به این دلیل رایج است که نگه داری آب در آن موجب تغییر طعم آب نمی شود.
  • پارچ جاجیم سفالی زیبا بوده و هدیه ای زیبا برای عزیزانمان است.
  • پارچ جاجیم سفال هم جلوه تزئینی و هم جلوه مصرفی دارد.
  • پارچ سفال طرح جاجیم در ابعاد گوناگون رایج بوده و همواره در هر یخچال به راحتی جای می گیرد.

به کارگیری جاجیم بر روی پارچ سفالی

به کارگیری جاجیم بر روی پارچ سفالی پارچ سفالی اگر عاری از رنگ و طرح باشد، جلوه ای چشمگیر نخواهد داشت و بدین شکل توجه افراد را کسب نمی کند.

با بکارگیری هنر های متنوع طراحی می توانیم راه حل های بسیاری را برای زیباسازی انواع پارچ سفال در نظر بگیریم و یکی از این راه حل های منحصر به فرد نقش زدن طرح جاجیم روی سفال است.

به بکارگیری طرح جاجیم بر روی سفال می توانیم زیبایی همه پسندی را در دل پارچ سفالی ایجاد کنیم و این زیبایی سخنی شده است که در تمامی دنیا دهن به دهن پیچیده و زمینه معروفیت و محبوبیت پارچ سفالی جاجیم کاری شده ایرانی را در کل دنیا پدید آورده است.

با توجه به حجم تقاضای پارچ جاجیم سفالی، تولید کننده محصول با طرح فروش غیرحضوری توانسته به صورت نامحدود با تمامی مشتریان جهان در ارتباط بوده و ثبت و صادر کننده عمده محصول به تمامی دنیا باشد.

انواع گره در فرش دستباف

گره های فرش دستباف دو نوع گره در فرش دستباف بافته می‌شود. ۱-گره ترکی ۲-گره فارسی گره ترکی مثل استان‌های آذربایجان،همدان، زنجان گره فارسی مثل

توضیحات بیشتر »

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *