تولید گلیم مرغوب در آذربایجان غربی

فهرست مطالب:

گلیم به دلیل طرح های دلنشین و زیبا دارای طرفداران زیادی در تمام نقاط جهان می باشد . از گلیم در کشور ما در زیبا سازی فضای خانه ها استفاده می شود.

گلیم  دارای ارزش زیادی می باشد و در جای جای جهان دارای طرفدارانی نیز می باشد .

گلیم به دلیل داشتن قابلیت های کاربردی و تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد  به عنوان دیوارکوب ، فرش کردن زمین ، رو مبلی و … 

گلیم از نظر صادرات نیز مورد توجه زیادی واقع شده است .

 امروزه بسیاری برای تزیین خانه های خود از گلیم استفاده می کنند که  به صورت دست بافت در آذربایجان به دست زنان خوش ذوق بافته می شود گلیم آذربایجان غربی در جهان معروف است. 

تولید گلیم مرغوب در آذربایجان غربی

مشخصات گلیم اصل آذربایجان

مشخصات گلیم اصل آذربایجانگلیم یکی از انواع صنایع دستی آذربایجان می باشد که برای پوشش و زیر انداز مورد استفاده قرار می گیرد که از ابریشم ، پشم گوسفند ، موی بز و … بافته می شود .گلیم به شکل سنتی معمولا برای دیوار ، پوشاندن زمین و یا رو اندازی برای حیوانات باربر مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه به عنوان پوششی مدرن برای خانه های شهری نیز خریداری می شود که باعث زیبای دو چندان منازل می شود.

نکاتی در مورد گلیم اصل :

* اولین و مهم ترین نکته برای اصل بودن گلیم رنگ طبیعی است ، هرچه رنگ گلیم پخته تر باشد دارای مرغوبیت بهتری است .

* هرچه تاج و پودها متراکم تر و بیشتر باشد بهتر است .

* سبکی وزن ،هرچه گلیم سبک تر باشد دارای مرغوب بیشتری می باشد .

*یک گلیم خوب نباید سره باشد .

نکات مهم در خرید گلیم آذربایجان غربی

نکات مهم در خرید گلیم آذربایجان غربی

گلیم دست بافتی ساده و زیبا از پشم حیوانات است که دارای نقش های دلنشینی می باشد .

آذربایجان به عنوان بخش تاریخی از سرزمین ایران دارای رشته های متنوع و گوناگون در صنایع دستی می باشد از مهمترین صنایع دستی آذربایجان به قالی و گلیم بافی  اشاره کرد گلیم بافته شده آذربایجان دارای ارزش و شهرت جهانی می باشد و بسیار رایج است و یکی از رشته های اصلی صنایع دستی در آذربایجان به حساب می آید .آذربایجان یکی از مناطقی در ایران است که به تولید گلیم و بهترین گلیم ها معروف است . 

نکات مهم هنگام خرید گلیم آذربایجان:

* رنگ طبیعی است : اگر زن. گلیم جیغ و تند باشد یعنی از رنگ شیمیایی و مصنوعی استفاده کرده اند رنگ طبیعی دارای پختگی می باشد .

*الیاف گلیم نامرغوب نباشد : اگر نامرغوب باشد در جلوی نور آفتاب سریع رنگش از بین رفته و خراب می شود .

* بهترین گلیم با نقشه : بهترین نوع گلیم بافته شده با نقشه می باشد به دلیل اینکه اگر بخواهید آن را بفروشید ضرر نخواهید کرد .

انواع گره در فرش دستباف

گره های فرش دستباف دو نوع گره در فرش دستباف بافته می‌شود. ۱-گره ترکی ۲-گره فارسی گره ترکی مثل استان‌های آذربایجان،همدان، زنجان گره فارسی مثل

توضیحات بیشتر »

۴ thoughts on “تولید گلیم مرغوب در آذربایجان غربی”

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *