خرید بهترین گلیم بافته شده در آذربایجان

فهرست مطالب:

گلیم نوعی فرش ساده می باشد ، که برخلاف قالی پرز ندارد یکی از صنایع دستی است که در آذربایجان بافته می شود و دارای ارزشی جهانی می باشد و از گلیم در مصارفی چون رو انداز و پوششی استفاده می شود .تولید گلیم در کشور ما یکی از صنایع دستی باارزشی محسوب می شود که بهترین گلیم در آذربایجان بافته می شود گلیم بافته شده آذربایجان بسیار زیبا و دلنشین است و امروزه به عنوان پوششی برای تزئین خانه ها استفاده می شود که باعث زیبای دو چندان منازل می شود . گلیم انواع مختلفی دارد و از موی حیوانات اهلی تهیه می شود . گلیم ریشه در ذوق و استعداد ایرانیان دارد .

خرید بهترین گلیم بافته شده در آذربایجان

مصارف مختلف گلیم در کشور

مصارف مختلف گلیم در کشورگلیم به دلیل طرح های دلنشین و زیبا دارای طرفداران زیادی در تمام نقاط جهان می باشد .  از گلیم در کشور ما در زیبا سازی فضای خانه ها استفاده می شود برای مثال در ساخت مبل فرش ها ، وسایل دکوری ، پشتی ( نوعی مبل راحت در منازل ایرانی است ) ، پوف ها ، کوسن های مبل و … مورد استفاده قرار می گیرد . گلیم فرش دارای ارزش زیادی می باشد و در جای جای جهان دارای طرفدارانی نیز می باشد . گلیم به دلیل داشتن قابلیت های کاربردی و تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد  به عنوان دیوارکوب ، فرش کردن زمین ، رو مبلی و … 

گلیم از نظر صادرات نیز مورد توجه زیادی واقع شده است .

گلیم یکی از انواع صنایع دستی آذربایجان می باشد که برای پوشش و زیر انداز مورد استفاده قرار می گیرد که از ابریشم ، پشم گوسفند ، موی بز و … بافته می شود .گلیم به شکل سنتی معمولا برای دیوار ، پوشاندن زمین و یا رو اندازی برای حیوانات باربر مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه به عنوان پوششی مدرن برای خانه های شهری نیز خریداری می شود که باعث زیبای دو چندان منازل می شود .

نحوه تولید گلیم بافته شده در آذربایجان

نحوه تولید گلیم بافته شده در آذربایجانگلیم دارای انواع مختلفی می باشد مانند : گلیم ساده ، گلیم سوماک ، گلیم سوزنی ، گلیم فروش می باشد .در آذربایجان برای بافت گلیم نقشه ندارند و به طور ذهنی بافته می شود و بستگی به ذوق بافنده دارد . گلیم نوع ساده قالی است که پرز ندارد .

گلیم به سه شکل بافته می شود :

گلیم ساده باف : پودها یکی در میان است ،یک رو است ،نقشها عمومی می باشد و برای بافتش از نقشه استفاده نمی شود .

گلیم برجسته : زمینه آن ساده  است ، طرح اصلی مانند قالی دارای پرز است.

گلیم ورنی :  بدون پرز است ، یک رو است ، نقشه ندارد و ذهنی است .

انواع گره در فرش دستباف

گره های فرش دستباف دو نوع گره در فرش دستباف بافته می‌شود. ۱-گره ترکی ۲-گره فارسی گره ترکی مثل استان‌های آذربایجان،همدان، زنجان گره فارسی مثل

توضیحات بیشتر »

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *